sosyal-paylasim twitter sosyal-paylasim facebook

Ağzıkarahan ve Ağzıkarahan Lokumları

ağzıkarahan kervansarayı ve lokumları Kervansaray denilen yerleşim birimleri, kervanların ticaret sırasında geçtikleri yollar üzerinde ki konak yerleri anlamına gelmektedir. Devletin ya da hayır sever kişilerin kurduğu bu yer ve binalarda kervana ait ihtiyaçlar zamanında ücretsiz karşılanmakta idi. Kervanlar şehir içine kurulduğu zaman han adını alırlardı. İslamiyet yayılmaya başlayınca askeri amaç ve sınır güvenliğinin korunması adına kurulan ribatlar sonra ki dönemler de de ticari masatla kullanıldı ve bu yerlere kervansaray adı verildi. Türkler Müslüman olduktan sonra genişleyip büyüyen İslam toprakları üzerinde ortaya çıkmaya başlayan Kervansarayların Selçuklu Döneminde en güzel ve en gelişmiş halini aldığı bilinmektedir. Anadolu da bulunmakta olan çeşit çeşit ticaret yollarının üzerinde yüze yakın kervansaray inşa edildiği söylenebilir.

Ağzıkarahan Kervansarayı, Aksaray ve Nevşehir karayolu üzerinde bulunmakta olan Osmanlı döneminde Hoca Mesud Hanı olarak anılmış olan Kervansaray’dır. Bilinenlere göre kervansarayın inşasını Hoca Mesud Bin Abdullah yapmıştır. İnşaatının başlaması tam olarak 1.Alaeddin Keykubat dönemine dayanmaktadır. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde de bitirildiği bilinmektedir. Ağzıkarahan Kervansarayının mimari yapısında Selçuklu’nun özel motifleri ve süslemelerine ait işaretler bulunur. Kervansarayın içerisinde imaret, hamam, çeşme ile gözetleme kulesi ve yazlık ile kışlık bölümleri vardır. Ağzıkaran Kervansarayı’nın dönemine göre çok donanımlı bir kervansaray olduğunu söyleyebiliriz. Askeri konak olma ve sığınak olma gibi özellikler taşımakta olan kervansarayın her bir yanında kalelerin burçlarından bulunmaktadır.

Eğimli olan ancak sonradan düzleştirilmiş bir arazi üzerine kurulu olan kervansarayın kare şeklinde bir avlusu da vardır. Bu avlu etrafını çevrelemiş odalar ve revaklardan meydana gelmiştir. Avlunun orta kısmında köşk mescit yer almaktadır. Bu köşk mescit Selçuklu Mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Kare planlı bir mescittir ve iç tarafı gül bezek şekli ile süslü bir kubbe ile işlenmiştir. Cephenin kapalı olan kısmının üzerinde kareye benzeyen üç adet kuleye bağlı yağmur oklarından aslana benzemekte olan bir şekil oluşmaktadır.

Tarihi kaynaklardan alının bilgilere göre Ağzıkarahan ismi ile ilgili de iki adet rivayet mevcut bulunmaktadır. İlk rivayet şu şekildedir. Eski dönemlerde kitapları kopyalayan kişilere ağzı kara denilirmiş. Ve hattatlar yanlış yazdıkları kelimeler ağızları ile düzeltirlerken ağızları kara olurmuş. Hattatların ayaklanması ile şehit edilen sadrazam Nevşehir’li Damat İbrahim Paşa’nın ölümü ile sorumlu tutulan isyancı hattatlara ağzı karalar denilmiştir. Bu köyün adı da bu rivayetten gelmektedir. Diğer rivayet ise şu şekildedir. Anadolu’da kapıya verilen isimlerden biri de ağız’dır. Kervansaray da bulunan taç kapı da hiç ışık almadığı için bu ismin ona verildiği seklinde ki düşüncenin var olmasıdır.

Günümüzde de lokumları ile adından bahsettiren Ağzıkarahan Kervansarayı’nın lokumları ününü her yerde duyulmuştur ve duyulmaya da devam etmektedir. İnternet üzerinden de online sipariş alan web siteleri ile Ağzıkarahan lokumları evlerinize gelmeyi ve eşsiz bir tat bırakmayı beklemektedir. Bu lokumların birçok çeşidi vardır bu da her damak zevkine hitap edeceğinin bir kanıtıdır.

Bazı lokum çeşitleri yoğun ilgi görmektedir. Bunların başında sarma lokumlar ve sade lokumlar gelmektedir. Eski zamanları anımsatan kuş lokumları ve güllü lokumlar da ilgi görenler arasındadır. Yine zamanda yolculuk için bademli lokum ve antep fıstıklı lokumu listenize ekleyebilirsiniz. Çok farklı görünümleri le narlı lokum, limonlu lokum ve vanilyalı lokum da dikkatinizi çekecektir. Ya da bunların karışımlarına ne dersiniz? Antep fıstıklı vanilyalı lokum gibi vs. gibi.