sosyal-paylasim twitter sosyal-paylasim facebook

Ağzıkarahan Hoca Mesud Kervansarayına Nasıl Gidilir ?

Aksaray ile Nevşehir karayolundan takip eden yolun 15inci kilometresinde yer alır. Ağzıkarahan hakkındaki Osmanlı’ya ait bilgilerde buranın Hoca Mesut Han’ı olduğu söylenmektedir. Handa bulunan kitabelere bakıldığında da Hoca Mesud Bin Abdullah’ın yaptırdığı kesinleşmiştir.

Ağzıkarahan hoca mesut kervansarayına nasıl gidilir Hoca Mesud handa konaklayacak olan kişilerin güvenliğini sağlamak adına inşasını kale şeklinde yaptırmıştır. Bu inşaat 1. Alaaddin Keykubat ve oğlu 2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanına denk gelir. İnşaat 1231 ve 1239 senelerinde ipek yolundan gelen zengin tüccar kabilelerinin konaklaması için yaptırmıştır.Bazı kaynaklarda ise kervansaray’ın inşasının hol kısmı 1231 yılında 1. Alaadin Keykubat zamanında yaptırılmış ve 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında da kervansarayın avlusu 1237’de tamamlanmıştır.

Hoca Mesud handa konaklayacak olan kişilerin güvenliğini sağlamak adına inşasını kale şeklinde yaptırmıştır. Bu inşaat 1. Alaaddin Keykubat ve oğlu 2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanına denk gelir. İnşaat 1231 ve 1239 senelerinde ipek yolundan gelen zengin tüccar kabilelerinin konaklaması için yaptırmıştır. Bazı kaynaklarda ise kervansaray’ın inşasının hol kısmı 1231 yılında 1. Alaadin Keykubat zamanında yaptırılmış ve 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında da kervansarayın avlusu 1237’de tamamlanmıştır.

Aslında Ağzıkarahan handan daha çok kuleleri ve yüksek duvarları ile bir kaleyi anımsatır. Bu gösterişli yapının amacı İpek Yolu üzerinde konumlandırılmış olan kervansarayın bu yolu kullanarak gelen tüccarların güvenli bir şekilde konaklamalarını sağlamaktır. Burası Moğol saldırıları sırasında kale görevinde de kullanılmıştır.

Ağzıkarahan köşk mescidi, imareti, hamamı, iki portalı, kışlık ve yazlık yerleri ile donatılmıştır. Ayrıca gözetleme kuleleri ve çeşmeleri bulunan geniş bir kervansaray niteliğindedir. Han aynı zamanda korunaklı olduğu için askeri sığınma ve konaklama yeridir. Duvarların üzerinde mazgallar yer alırdı. Ta ki, Aksaray’da bulunan köprülerden biri yıkılıncaya dek, bu köprüyü tamir etmek için Hoca Ali Paşa burada bulunan mazgal taşlarının birçoğunu söktürdü ve köprüde kullandı.

Aksaray Sultanhanı iç portalı ile benzerlik gösteren Ağzıkarahan iç portalının duvarları gülü rölyefler halinde, birbiri içine girmiş yıldızlar, geometrik desenler ve rozetler ile süslenmiştir. İç portalından başka dış portalı da bulunan hanın girişinden sonra ulaşılan bir avlu bulunur. Bu avlunun ortasında kare planlı ve mukarnaslı tromplara oturan sekiz bölümlü bir köşk mescit bulunur. Köşk mescit oldukça yüksek kubbelere sahiptir. Bu avlunun üç yanında ise hücreler yer alır. Avlunun sol kısmında her sırada beşer adet olmak üzere dört sıra sütun yer alır ve buradan iç kısma geçilir. Kalın duvarlar ile örülmüş olan bu kısımdaki hücrelerin üzerleri tonozlar ile örtülmüştür. Ağzıkarahan’ın dikkat çeken bir özeliği ise duvarlarında ya da hiçbir bölmede bitkisel ya da hayvansal bir figür kullanılmamıştır. Sanat tarihçileri bile bunun nedenini açıklamamışlardır.

Bu bölgede geldiğinizde Selçuklu Devleti zamanından kalma Hoca Mesud Hanı ya da şimdiki adı ile Ağzıkarahan tarihin ayakta kalmış surları ve dev yapıları ile sizi tarihte kısa bir yolculuğa çıkaracaktır. Bölgede gezilen yerlerden sonra bir şeyler atıştırmak isteyenler için çok farklı çeşitler mevcuttur. Aksaray’a varıldığında Aksaray ve Ağzıkara yemek kültürünün ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Yörede tatmanız gereken en önemli lezzet Arabaşı Çorbası’dır. Tavuklu ve bol salçalı olan çorba ve sonrasında karıştırma denilen müthiş lezzetten tadabilirsiniz ya da Katıklı Aş’ı deneyebilirsiniz. Aslında bir yaz yemeği olan Katıklı Aş hafiftir. Yoğurt ve soğuk bulgur pilavı ana malzemeleridir ve çorba gibi içilir.

Ağzıkara yemekleri dışında tatlıları ile de ünlüdür. Bin bir çeşit tatlıdan en çok seveceğiniz ve yanınızda uzun süre kalmasında sorun olmayacak tatlı çeşidi lokumdur. Lokumlar her zevke ve her bütçeye göre emek ve sevgi vererek hazırlanmıştır. Lokumun her çeşidini bulup tadına hayran kalacaksınız ve bu lezzeti sevdiklerinizle de paylaşmak isteyeceksiniz. Ağzıkarahan lokumları geçmiş yıllardan bugüne saklı kalan lezzet unsurlarını içerir. En sade olandan içi en bol olan ağzıkarahan lokumuna kadar farklı lezzetleri aynı kalitede tadabilirsiniz.