sosyal-paylasim twitter sosyal-paylasim facebook

Ağzıkarahan Kervansarayı ve Lokumları

Depositphotos_36494343_xs

Kervansarayın kelime anlamı, kervan ticareti sırasında geçilen yollar üzerinde ki konaklama yerleri demektir. Hayırsever insanların ve devletin yardımı ile kurulmuş olan bu konak yerlerine ait tüm ihtiyaçlar zamanından ücret alınmadan karşılanıyormuş. Kervanlar şehir içine kurulduğu zaman han adını alırmışlar ve İslamiyet yayılmaya başlayınca askeri amaç ve sınır güvenliğinin korunması adına kurulan ribatlar sonra ki dönemler de de ticari maKsatla kullanılmış ve bu yerlere kervansaray adı verilmiş. Türkler Müslümanlığı benimsedikten sonra sayılarında büyük artış gözüken ticaret amacı taşıyan bu kervansaraylardan

en önemlilerinden biri de Ağzıkarahan Kervansarayı’dır.kervansarayların varlığı özellikle Selçuklu Dönemine kadar dayanmaktadır.Bazı bilgilere göre Ağzıkarahan ismi ile ilgili de iki adet rivayet vardır. İlk rivayet şu şekildedir; eski dönemlerde kitapları kopyalayan kişilere ağzı kara adı verilirmiş. Hattatlar da yanlış yazdıkları kelimelerini ağızları ile düzelttikleri için ağızları kara olurmuş. Hattatların isyan edip ayaklanmaları sonucunda da şehit edilen sadrazam Nevşehir’ li Damat İbrahim Paşa’nın ölümü ile sorumlu tutulan isyancı hattatlara ağzı karalar adı verilmiştir. Ağzıkarahan köyünün adı da bu rivayete dayanmaktadır yani bu rivayetten gelmektedir. Bir diğer rivayet ise şöyle dile gelmektedir. Anadolu’da kapıya verilen isimlerden biri de ağız’dır. Kervansaray da bulunan taç kapı da hiç ışık almadığından dolayı bu ismin ona verildiği şeklinde ki düşüncedir.

Ağzıkarahan Kervansarayı, Nevşehir ile Aksaray karayolu üzerinde bulunmakta olan Osmanlı döneminde Hoca Mesud Hanı olarak anılmış olan Kervansaraydır. Tarihi kaynaklara göre kervansarayın inşasını Hoca Mesud Bin Abdullah yapmıştır. Başlangıç tarihi 1.Alaeddin Keykubat dönemine dayanan kervansarayın 1243 yılında Gıyasettin Keyhüsrev döneminde de bitirildiğini de kaynaklar aracılığı ile öğrenmekteyiz. Ağzıkarahan Kervansarayının mimari yapısında Selçuklunun özel motifleri ve süslemelerine ait esintileri bulunmaktadır. Kervansarayın içerisinde imaret ve hamam, çeşme ve gözetleme kulesi ve yazlık ile kışlık bölümleri vardır. Ağzıkarahan Kervansarayının yapıldığı döneme göre çok özellikli bir kervansaray olduğunu söyleyebiliriz. Hem askeri konak hem de sığınak olma özelliğine sahip binanın her bir yanında kalelerin burçlarında bulunmakta olan dendanlardan bulunmaktadır. Eğimli olan ancak sonradan eğimi azaltılmış bir arazi üzerine kurulu olan kervansarayın kare şeklinde bir avlusu bulunmaktadır. Avlunun etrafını odalar ve revaklar çevrelemiştir. Avlunun orta kısmında ise köşk mescit yer almaktadır. Bahsettiğimiz bu köşk mescit Selçuklu Mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kare şeklinde bir mescittir ve iç tarafı gül şekli ile süslü bir kubbe şeklinde inşa edilmiştir. Mescidin kapalı olan kısmı üzerinde kare şeklinde üç tane kuleye bağlı yağmur oklarından aslanı andıran bir şekil meydana getirilmiştir.

Ağzıkarahan Kervansarayı lokumları ile ünlüdür. Bu lokumlar lezzeti ile her yerde herkes tarafınca bilinecek derecede ünlü olmuşlardır. Gerek internet üzerinden gerekse bizzat kendi yerine yaptığınız ziyaretler ile lokumlardan siz de tadabilirsiniz. Lokumların birbirinden farklı bir çok çeşidi mevcuttur. Her damak zevkine hitap edecek lokumlardan bazıları ise şunlardır. Sarma lokum ve sade lokumlar ile güllü lokumlar ya da meyveli kuş lokumları damak zevkinize uyabilir. Bunun dışında antep fıstığı seviyorum diyorsanız antep fıstıklı çifte kavrulmuş lokumları ya da sultan antep fıstıklı sarma lokumları tercih edebilirsiniz. Çok farklı tatlara açıksanız da bademli narlı lokum ya da fındıklı portakallı lokum tercih edebilirsiniz. Özel çeşitlere ilgi duyuyorsanız da limonlu speciel ya da vanilyalı special dikkatinizi çekebilir.