sosyal-paylasim twitter sosyal-paylasim facebook

Ağzıkarahan Kervansarayı

Ağzıkarahan adının geliş yeri ile ilgili bilgiler şu şekildedir. Eski zamanlarda kitapları kopyalayan kişilere yani kopya edenlere ‚ağzıkara’denilirmiş. Hattalar da yazdıkları yanlış olan kelimeleri ağızları ile yalayarak temizlemeye çalıştıkları için ağızları hep kara olur imiş. Hatta Büyük Türk Sadrazamlarından olan Nevşehirli Damat İbrahi Paşa da hattatların ayaklanması ile şehit edilmiştir. Tarihimizde de onun ölümüne sebep olanlar ağzı karalar, kara ağızlılar denilerek anılmaktadırlar. Bu köyünde adının bu bilgilerden yola çıkılarak alındığı düşünülmektedir.

ağzıkarahan kervansarayi r _xs

Kuzey tarafında Kırşehir’in bulunduğu, doğusunda Nevşehir’in, güney doğu tarafında Niğde’nin, kuzey batı tarafında Ankara’nın batı ile güney yönlerinden de Konya ile çevrelenmiş olan yerde Aksaray bulunmaktadır. Ağzıkarahan beldesi ise aksaray ile Nevşehir karayollarının 15. Kmsi üzerinde yer almaktadır.

Kervansaray hakkında da kısaca bilgi aktaracağız. Kervansaray denilen yerleşim birimleri, kervanların ticaret sırasında geçtikleri yollar üzerinde ki konak yerleri anlamına gelmektedir. Devletin ya da hayır sever kişilerin kurduğu bu yer ve binalarda kervana ait ihtiyaçlar zamanında ücretsiz karşılanmakta idi. Kervanlar şehir içine kurulduğu zaman han adını alırlardı. İslamiyet yayılmaya başlayınca askeri amaç ve sınır güvenliğinin korunması adına kurulan ribatlar sonra ki dönemler de de ticari maksatla kullanıldı ve bu yerlere kervansaray denildi. Ağzıkarahan Kervansarayı, hamamı, kışlık, yazlık yerleri ve imareti, çeşmeleri, gözetleme kulesi ile her şeyi tam olan yani tam teşekküllü bir kuledir. Aynı zamanda askeri konak görevi görmektedir ve çok sağlam yapılmıştır hatta öyle sağlamdır ki Hacı Ali Paşa Aksaray ilinde ki köprülerden birini tamir ederken taşları buhan üzerinde bulunan dişlerden sökmüştür.

Ağzıkarahan kervansarayının mimarisi Selçuklu Kervansarayları içinde en ağır köşe kuleleri ve avluların yan tarafına alınmış taş kapıları ile kale görünümüne sahip olanlarıdır. Tamamı ile kesme taşlardan yapılmış olan binanın açık avlu olan bölümünde dört eyva sembolü yaşatılmaktadır. Avlunun orta yerinde ise iki taraftan basamaklar ile çıkılan sultan hanlarının fevkani be köşk mescidi yer almaktadır. Kapalı kısma geçilen içerde ki kapı da dış kapılarda ki gibi geometrik motif ve çizgiler ile dikkat çekmektedir. Tüm yapıda geometrik desenlerin olması fazlaca ilgi görmekte ve merak uyandırmaktadır. Ağır payelerini bir araya getiren kemerler üzerinde de orta eksene dik geliştirilmiş tonozlu altı tane nef ve eksenin üzerinde de aydınlık kubbesi bulunmaktadır. Bu bahsettiğimiz kubbe de avluda ki köşk mescidin kubbeleri mukarnaslıdır. Bulunmakta olduğu köy ile aynı adı taşımakta olan kervansarayın diğer adı ise Hoca Mesud Kervansarayı’dır. Ağzıkarahan kitabesinde anlatılana göre yapımına zengin tüccarlardan olan Hoca Mesud Bin Abdullah tarafından 1231 de başlanmış olup 1239’da yapımı tamamlanmıştır.

Ağzıkarahan Kervansarayı’nın lokumları ününü her yerde duyulmuştur ve duyulmaya da devam etmektedir. İnternet üzerinden de online sipariş alan web siteleri ile Ağzıkarahan lokumları evlerinize gelmeyi ve eşsiz bir tat bırakmayı beklemektedir. Bu lokumların birçok çeşidi vardır bu da her damak zevkine hitap edeceğinin bir kanıtıdır.

Lokumları ile ün salmış olan Ağzıkarahan’ın meşhur lokum çeşitleri arasında sarma lokum çeşitleri, sade lokum çeşitleri, güllü lokum, meyveli kuş lokumu, fındık ezmeli sarma lokum, antep fıstıklı çifte kavrulmuş lokum, bademli lokum, fındıklı lokum, sultan antep fıstıklı sarma lokum, narlı krokan lokum, halep lokumu, vali lokumu, kuru üzümlü lokum, fındıklı vanilyası kolum, bademli narlı lokum, fındıklı portakallı lokum, antep fıstıklı vanilyalı special lokum, antep fıstıklı limonlu lokum, antep fıstıklı vanilyalı speciel lokum vardır.