sosyal-paylasim twitter sosyal-paylasim facebook

Ağzıkarahan İle İlgili Bilgiler

Kervansaray’ın sözlük anlamı şu şekildedir. Kervansaraylar, kervanların ticaret sırasında geçtikleri yollar üzerindeki konak yerleri anlamına gelmektedir. Devletin ya da hayır sever kişilerin kurduğu bu yer ve binalarda kervana ait ihtiyaçlar zamanında ücretsiz karşılanmıştır ve kervanlar şehir içine kurulduğu zaman han adını almıştır. İslamiyet’in yayılması ile birlikte askeri amaç ve sınır güvenliğinin korunması adına kurulan ribatlar sonra ki dönemler de de ticari maksatla kullanıldı ve bu yerlere kervansaray adı verildi. Türkler müslüman olduktan sonra genişleyip büyüyen İslam toprakları üzerinde ortaya çıkmaya başlayan Kervansarayların Selçuklu Döneminde en güzel ve en gelişmiş halini aldığı bilinmektedir. Bunların dışında Anadolu’ da yüz kadar kervansaray inşa edilmiştir.

Ağzıkarahan ile ilgili bilgiler

Bilinenlere göre kervansarayın inşasını Hoca Mesud Bin Abdullah yapmıştır. Ağzıkarahan Kervansarayı, Aksaray ve Nevşehir karayolu üzerinde bulunmakta olan Osmanlı döneminde Hoca Mesud Hanı olarak anılmış olan Kervansaray’dır. İnşaatının başlaması tam olarak 1.Alaeddin Keykubat dönemine dayanmaktadır. 1243 yılına dayanan Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde bitirildiği bilinen Kervansaraya ait mimari yapıda Selçuklu’nun özel motifleri ve süslemelerine ait esintileri bulunmaktadır. Yapının içinde imaret ve hamam, çeşme ile gözetleme kulesi ve yazlık ile kışlık bölümler de vardır. Ağzıkaran Kervansarayı’nın dönemine göre çok donanımlı bir kervansaray olduğunu söyleyebiliriz. Gerek askeri konak gerekse sığınak olma özelliğine sahip binanın her bir yanında kalelerin burçlarında bulunmakta olan dendanlardan bulunmaktadır. İlk zamanlarda eğimli olan sonradan ise eğimiz azaltılmış arazi üzerine kurulmuş olan kervansarayın kare şeklinde bir avlusu bulunmaktadır. Bu avlu etrafını çevrelemiş odalar ve revaklardan meydana gelmiştir. Avlunun orta kısmında köşk mescit yer almaktadır. Bu köşk mescid Selçuklu Mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. Kare planlı bir mesciddir ve iç tarafı gül bezek şekli ile süslü bir kubbe ile işlenmiştir. Cephenin kapalı olan kısmının üzerinde kareye benzeyen üç adet kuleye bağlı yağmur oklarından aslana benzemekte olan bir şekil oluşmaktadır.

Günümüzde de lokumları ile adından bahsettiren Ağzıkarahan Kervansarayı’ nın lokumları ününü her yerde duyulmuştur ve duyulmaya da devam etmektedir. İnternet üzerinden de onlıne sipariş alan web siteleri ile Ağzıkarahan lokumları evlerinize gelmeyi ve eşsiz bir tat bırakmayı beklemektedir. Bu lokumların birçok çeşidi vardır bu da her damak zevkine hitap edeceğinin bir kanıtıdır.

Sarma lokum çeşitleri ve sade lokum çeşitleri ya da güllü lokum ve meyveli kuş lokumu bunların dışında fındık ezmeli sarma lokum ya da antep fıstıklı çifte kavrulmuş lokum size hitap edebilir. Bademli lokum ve fındıklı lokum ile klasik tatlara kavuşurken sultan antep fıstıklı sarma lokum ve narlı krokan lokum ile de inanılmaz tatlara şahitlik edebilirsiniz.

Lokumları ile ün salmış bu güzel yerin adının da nereden geldiği hep merak konusu olmuştur. Bu konuda bir çok rivayet olsa da iki tanesi çok yaygındır ve halk tarafından da en çok bu ikisi benimsenmiştir. Mesela ilki, zamanında kitap kopyalayan ve ağzı kara denilen hattatların yaptıkları yanlışları ağızlarıyla silmelerinden kaynaklanan isimlerinin ve bu hattatların çıkardığı isyan sonucu öldürülen damat İbrahim Paşa’nın olayına dayanmasıdır. Olay sonucunda hattatlar tutuklanmış ve rivayete göre bu köye de Ağzıkarahan denilmesine sebep olmuştur. Kervansarayın ışık almayan taç kapısından dolayı da bu ismin verilmiş olması diğer rivayettir.